قاعده – حکمرانی کردن کارگردان فیلم نامزد اسکار

قاعده – حکمرانی کردن: کارگردان فیلم نامزد اسکار تاریخ سینما کارگردانی سینمایی انگلیسی کارگردان نامزدی سینمای انگلیس انگلیسی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری معجون صداقت و جنجال

سری دوم «حالا خورشید» از تیر امسال روی آنتن رفته و حالا نه تنها عالی ترین برنامه صبحگاهی که جزو برترین و تاثیرگذارترین برنامه های تلویزیون هست. «حالا خورشید» ار

معجون صداقت و جنجال

معجون صداقت و جنجال

عبارات مهم : برنامه

سری دوم «حالا خورشید» از تیر امسال روی آنتن رفته و حالا نه تنها عالی ترین برنامه صبحگاهی که جزو برترین و تاثیرگذارترین برنامه های تلویزیون هست. «حالا خورشید» اردیبهشت 95 کلید خورد و شش بهمن همان سال به خاطر بیهوشی رشیدپور مدت ها وقت پخش نداشت.

معجون صداقت و جنجال

در این فاصله خبرهای ضد و نقیضی به گوش می رسید که احتمال بازگشت «حالا خورشید» را نزدیک به صفر می کرد. سری دوم ولی روی آنتن رفت و این بار رشیدپور با حدت و تندی زیاد به مصاف پرسشها اجتماعی می رود. این شیوه برنامه سازی باعث می شود بیننده برنامه را بازتاب خواسته های خود ببیند. رشیدپور با مسئولان تعارف ندارد، محترمانه نیش می زند و در مصاحبه های تلفنی یا حضوری با رعایت جانب ادب، نقد عملکرد آن ها را فراموش نمی کند. نمونه تازه اش را در گفت وگو با بهرام پارسایی مدیر کمیته اقتصادی کمیسیون اصل نود مجلس راجع به زیاد کردن تعرفه خودروهای هیبریدی دیدیم.

رشیدپور پیش از شروع برنامه به خبرگزاری مهر گفته بود: «مدل برنامه «حالا خورشید» با برنامه های صبحگاهی که تا حالا از تلویزیون دیده ایم، متفاوت هست. این مجله صبحگاهی به عنوان یک نمونه مرجع خبری و اطلاع رسانی به کار می رود و تا حدودی چالش هم در آن وجود دارد. هر کس وارد استودیوی رضا رشیدپور می شود پیش زمینه ای از چالش را در ذهن اش دارد. «حالا خورشید» نیز خالی از چالش نیست البته زیاد برنامه ای براق است که به برنامه «شب شیشه ای» شباهت دارد. ما در این برنامه با مردم روراست هستیم و پرسشها و رویدادها را به صورت براق مطرح می کنیم.» رشیدپور به هدفی که خواسته رسیده هست؛ برنامه اش آرام آرام جای خود را باز کرد و «شفافیت» شاخصه برجسته آن شده است هست. اصولا هرگاه برنامه سازان با مردم صادق باشند، نتیجه مثبتی به بار می آید. مثل عادل فردوسی پور و «نود» . فرض کنید شبکه های ماهواره ای فارسی زبان برنامه فوتبالی بسازند آیا کسی آن را بر «نود» ترجیح می دهد؟ قاعدتا نه؛ آیا که می دانند «نود» متشکل از یک تیم کاربلد و صادق هست. این اتفاق جهت برنامه های دیگر هم می تواند رخ بدهد به شرط آن که بر مبنای تخصص، جذابیت و صداقت ساخته شوند.

سری دوم «حالا خورشید» از تیر امسال روی آنتن رفته و حالا نه تنها عالی ترین برنامه صبحگاهی که جزو برترین و تاثیرگذارترین برنامه های تلویزیون هست. «حالا خورشید» ار

«حالا خورشید» در گام اول یک برنامه سرحال صبحگاهی است که به واسطه کیفیت اجرای رشیدپور و همکارش، پرویز نشاط، بیننده را جذب می کند. بده بستان این دو یکی از عوامل جذابیت برنامه است که یک بحث را شروع می کنند و پینگ پنگی آن را پیش می برند. رضا رشیدپور تلاش کرده است مدل اجراهای قبلی را کنار بگذارد. او جهت ایجاد شفافیت، نخواسته است در قید سری برنامه «شب های شیشه ای» اش بماند و جهت چالش، سراغ مدل «دید در شب» نرفته هست. حواسش بوده که «حالا خورشید» ابتدا یک برنامه صبحگاهی است و باید به دور از تنش و هیاهو باشد و در گام دوم مطالبه گر.

سعه صدر دیگر شاخصه مثبت برنامه است که گاهی مهمان ها تلویزیون را نشانه می روند ولی رشیدپور نه هول می شود و نه مانع از انتقاد آن ها. نمونه اش را میان حرف های صریح الیا محتشمی، همسر سرمهندس نفتکش ایرانی شاهد بودیم که کلی انتقاد روانه صداوسیما کرد. او حق داشت گله مند باشد آیا که تلویزیون در پوشش خبر اتفاق کشتی سانچی عقب افتاد.

برگ برنده دیگر «حالا خورشید» گام برداشتن همراه با اتفاقات و سوژه های روز هست. گاهی گرانی تخم مرغ محور می شود و گاهی فیلترینگ تلگرام. رشیدپور کنار مردم می ایستد و زبان آن ها می شود یعنی به جای ترسیدن از مواجهه با ماجرای فیلتر شدن، خیلی رک می گوید خود او هم از این اتفاق ناراحت است و دست به دامان فیلترشکن شده. حتی به معاونت سیاسی صداوسیما متلک می اندازد که گزارشی از خوشحالی مردم به خاطر قطع خبر رسان تلگرام پخش کرده بود. این همراهی است که باعث می شود بریده حرف های او دست به دست بچرخد. کسی هم نمی گوید او یک تلویزیونی است و مطیع قوانین آن! تلویزیون با چنین مجریان و برنامه هایی است که می تواند وجاهت بیشتری کسب کند. هر چند در برنامه سازی، اشکال و گاف هم وجود دارد و «حالا خورشید» از آن مصون نبوده است مثل جنجال کودک 10 ساله. با این حال رشیدپور این بار هم صادقانه واکنش‌ها کرد. او گفت بعد از برنامه از دفتر آقای نوبخت تماس گرفته شد و حکم مشاوره مدیر شرکت برنامه و بودجه را تکذیب کردند… منتهی ایراد مهم این است که آیا برنامه ای در تراز «حالا خورشید» با دقت زیاد با سوژه مواجه نشد و آیا رشیدپور به محض شنیدن تکذیبیه شرکت برنامه و بودجه، چیزی روی آنتن نگفت؟

معجون صداقت و جنجال

درباره «حالا خورشید» باز هم می توان نوشت؛ مثل دکور، آیتم ها، مهمان و… ولی سویه این نوشته، هدفی است که برنامه دنبال آن بوده و به آن دست یافته هست. در اهمیت «حالا خورشید» همین قدر بس که مسئولان برپایی جشنواره جام جم، مسئولیت نظرسنجی از مردم جهت گزینش عالی ترین سریال ها را به آن واگذار کرده اند. این یعنی برنامه اگر خوب باشد، در هر وقت که پخش شود، بیننده دارد.

روزنامه خراسان

واژه های کلیدی: برنامه | برنامه | خورشید | رشیدپور | تلویزیون | تلویزیون | حال رشیدپور | حالا خورشید | رضا رشیدپور

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz