قاعده – حکمرانی کردن کارگردان فیلم نامزد اسکار

قاعده – حکمرانی کردن: کارگردان فیلم نامزد اسکار تاریخ سینما کارگردانی سینمایی انگلیسی کارگردان نامزدی سینمای انگلیس انگلیسی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آیا روحانی تماس ترامپ را جواب نداد؟

گفت و گو، دیدار، دست دادن و مذاکره پشت درهای بسته ملزومانی دارد که قبل از رسیدن به آن باید عملی شود. 

آیا روحانی تماس ترامپ را جواب نداد؟

آیا روحانی تماس ترامپ را جواب نداد؟

عبارات مهم : ایران

گفت و گو، دیدار، دست دادن و مذاکره پشت درهای بسته ملزومانی دارد که قبل از رسیدن به آن باید عملی شود.

هنگامی که روحانی تماس تلفنی اوباما در اجلاس هر سال شرکت ملل در نیویورک را بدون پاسخ نگذاشت، بازتابهای متفاتی از سوی افراد متفاوت در داخل و خارج را شاهد بودیم. هر چند مقدمات این تماس و دیالوگ چند دقیقه ای دو مدیر جمهور پیش از آن در گفت و گوهای محرمانه در عمان چیده شده است بود، ولی این دیالوگ نشان از فصل تازه ای در روابط کشور عزیزمان ایران و امریکا داشت.

پس از توافق برجام که در سایه دیدارهای مستقیم وزرای خارجه دو کشور حاصل شد شاید کسی به این عنوان فکر نمی کرد، دوباره شاهد تابو شدن ارتباط مقامات دو کشور باشیم. این بار دیگر روحانی تماسهای مدیر جمهور امریکا را پاسخ نداده هست. به تازگی مدیر دفتر مدیر جمهور این راز را در رابطه با ترامپ و تمایلش به صحبت با مقامات ایرانی فاش کرده هست. او گفته است هنگامی که روحانی در نیویورک بود ترامپ ۸ بار به روحانی زنگ زده است ولی مدیر جمهور به آن پاسخ نداده است.

آیا روحانی تماس ترامپ را جواب نداد؟

واعظی با بیان اینکه هنگامی که آمریکا می خواهد جهت مردم کشور عزیزمان ایران تصمیم بگیرد مردم خودشان تصمیم گیری خواهند کرد و با این عنوان مقابله می کنند، گفت: اینکه می گویند کشور عزیزمان ایران به دنبال مذاکره با آمریکا می رود تا الان که غیر از این بوده و هنگامی که آقای روحانی به مقر شرکت ملل رفت این آقای ترامپ بود که هشت بار درخواست گفت وگو با آقای روحانی را مطرح کرد ولی آقای روحانی این درخواست را قبول نکرد.

جالب است که دونالد ترامپ در این باره ادعا کرده، کشور عزیزمان ایران بالاخره جهت مذاکره و دستیابی به یک توافق با او تماس خواهد گرفت و این توافق صورت خواهد گرفت.

گفت و گو، دیدار، دست دادن و مذاکره پشت درهای بسته ملزومانی دارد که قبل از رسیدن به آن باید عملی شود. 

دونالد ترامپ در نشست ناتو ضمن رد نکردن زیاد کردن تنش میان کشور عزیزمان ایران و آمریکا ادعا کرد: کشور عزیزمان ایران با احترام بیشتری نسبت به گذشته با آمریکا واکنش‌ها می کند. آنها پرسشها زیادی دارند و اقتصادشان در حال فروپاشی است.

او همچنین مدعی شد: بالاخره یک روز به من زنگ می زنند و می گویند بیا توافق کنیم و ما هم توافق می کنیم.

تحلیلگران همواره نسبت به عدم آشنایی آمریکا از کشور عزیزمان ایران و فرهنگ ایرانی هشدار داده اند و این عنوان را موجب به وجود آمدن محاسبات اشتباهی در سیاست های آمریکا در قبال کشور عزیزمان ایران دانسته اند.

آیا روحانی تماس ترامپ را جواب نداد؟

مقامات کشورمان و نیز رهبران کشورهای اروپایی همواره تاکید کرده اند که برجام تنها مربوط به برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران است و مباحث خارج از آن را مشمول بر نمی شود. همچنین جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران اعلام کرده است که جهت ماندن کشور عزیزمان ایران در برجام اروپا باید تضمین های مورد نیاز را به کشور عزیزمان ایران در جهت حفظ منافع کشورمان در برجام ارائه دهد. این در حالی است که مخالفان توافق هسته ای در آمریکا عدم توجه به پرسشها موشکی و فعالیت های منطقه ای کشور عزیزمان ایران را دستاویزی جهت خروج از این توافق قرار داده اند.

شاید این پرسش پرسیده شود که در حالی که مدیر جمهور امریکا به شکل عجیبی دوست دارد با هر کشوری که با آن مسئله دارد، به دیدار مدیر چمهور آن برود و به شکل دو نفره در مورد آن سخن بگوید، آیا روحانی این میل به ترامپ را پاسخ نمیدهد تا تابو دوباره بشکند و روسای جمهور کشور عزیزمان ایران و امریکا هم روبروی هم بنشینند.

گفت و گو، دیدار، دست دادن و مذاکره پشت درهای بسته ملزومانی دارد که قبل از رسیدن به آن باید عملی شود. 

ترامپ برابر اون و پوتین

همچنان که کیم جونگ اون و ترامپ روبروی او نشستند و در فضایی محرمانه به بررسی شرایط و پرسشها دو کشور پرداختند. ولی پرسش این است که آیا دیدار ترامپ با همتای کره ای و روسی خود نتیجه ای هم داشته یا خواهد داشت؟ هر چند سریع است به این پرسش پاسخ دهیم ولی آنچه از ژست ها، نگاهها و واکنش‌ها ترامپ به نظر میرسد این است که او چندان نمیداند چه خواهد شد و استراتژی دقیقی جهت این عنوان ندارد و تنها به دیدار و وقت حالی که در آن است خوش هست. روندها و سخنانی که بعد از دیدار رهبر کره شمالی با ترامپ شکل گرفته نشان میدهد همه چیز نه تنها به سرعت ابتدایی و شتابان دیدار پیش رفت، رو به جلو نخواهد بود.

آیا روحانی تماس ترامپ را جواب نداد؟

همچنین روسیه و امریکا مسائلی دارند که در گذشته حتی با دیدار و مذاکره حل نشده و منافع متضاد دو ابرقدرت به شکلی است که چشم اندازی جهت حل آنها وجود ندارد و دیدار و گفت و گو، تنها میتواند شدت گرفتن و بغرنج شدن اختلافات را مدیریت کند.

این موضوعی است که ترامپ از درک ظرافتهای آن عاجز است و دنیا یک بعدی او همه چیز را بسیار راحت تر از آنکه است میبیند.

همین روند در احتمال دیدار دو رییس جمهور کشور عزیزمان ایران و امریکا هم مشاهده میشود. به جز اینکه کشور عزیزمان ایران به حق اعتقاد دارد مذاکره در موضوعی که قبلا یکبار در آن به توافق رسیده شده، کاری عبث است و آمریکا نشان داده بازیگری قابل اعتماد نیست، عنوان دیگر این است که طرف کشور عزیزمان ایران عقیده دارد مذاکره با کشوری که شخصی چون ترامپ بر صدر آن نشسته فایده ندارد و چیزی از آن در نمی آید.

تابویی که دیگر نمی شکند

زمانی که روحانی در دوره اوباما در نیویورک بود همین تماس از سوی اوباما با روحانی گرفته شد و روحانی به آن پاسخ داد و جهت نخستین بار بعد از انقلاب دو مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران و امریکا تلفنی گفت و گو کردند. ولی شرایط در آن وقت با وقت کنونی متفاوت هست. ترامپ نه دیگر اوباما است و نه دیگر شرایط منطقه ای و بین المللی همان است که بود.

در حال حاضر مسیری متفاوت از گذشته، یعنی زمانی که اوباما بر سر کار بود بین کشور عزیزمان ایران و امریکا شکل گرفته هست. دو مسیری که انگار موازی است و هیچ گاه به هم نخواهد رسید. شرایط برجام قبل از خروج امریکا از برجام روی ریلی پیش میرفت که یک سوی آن یعنی امریکای ترامپ تلاش می کرد این قطار هر چه سریعتر از ریل خارج شود و یا همه چیز دوباره تعریف شود. هم ریلها، همان ریلهایی باشد که امریکا تعریف می کند و هم کم و کیف قطار و هم سرعت و شکل و ظاهر آن. ولی عنوان این است که طرفهای دیگر، یعنی هم کشور عزیزمان ایران و هم اروپایی ها این روند و اصرار بر ریل گذاری دوباره را بدعتی جدیدی می دانستند که نه به نفع خود امریکا است و نه با عرف بین المللی همخوانی دارد.

باید دید ترامپ همچنان به تلاشهای خود جهت تماس با مقامات ایرانی ادامه خواهد داد یا به این توصیه پی خواهد برد که تماس تلفنی، دیدار و دست دادن و صحبت کردن پشت اتاقهای بسته ملزوماتی دارد که باید پیش از دیدار اتفاق افتد.

خبرآنلاین /محمد اکبری

واژه های کلیدی: ایران | توافق | آمریکا | امریکا | ایرانی | آقای ترامپ | رییس جمهور | دونالد ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz